Istraživačke aktivnosti grupe odvijaju se unutar tri laboratorija:
-Sveučilište u Rijeci, Tehnički fakultet,
-Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu,
-Sveučilište u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje,
-Gospodarski subjekti: (DrLuigi d.o.o., Simulatori Roso d.o.o., Neir d.o.o., DTD d.o.o., Logistika
-Violeta d.o.o., AD Plastik d.o.o., Brodosplit – brodograđevna industrija Split d.d.)
Suradnja s akademskim institucijama obuhvaća razmjenu iskustava, zajednička istraživanja i objavljivanje istraživačkih postignuća u časopisima i na međunarodnim znanstvenim skupovima.
Suradnja s privredom obuhvaća konstruiranje proizvoda u 3D CAD paketu CATIA i izradu prototipa aditivnom tehnologijom 3D printanja ili CNC obradom na obradnom centru, istraživanje obradivosti zahtjevnih materijala, izrada završnih i diplomskih radova, itd.
Zelena proizvodnja predstavlja modernu održivu strategiju proizvodnje, te kao takva uzima u obzir želje i potrebe ekonomije, društva i okoliša. Istraživanjem je obuhvaćena provedba interdisciplinarnog sagledavanja implementacije i nadzora zelene proizvodnje. Naglasak je stavljen na postupke obrade odvajanjem čestica i obrade deformiranjem.
Učinkovitost obrade odvajanjem čestica osigurana je primjenom sredstava za hlađenje, ispiranje i podmazivanje (SHIP). Međutim, teško obradivi materijali te veća pozornost usmjerena na negativne učinke SHIP-a doveli su do nužnosti pronalaska novih tehnološki i ekonomski konkurentnih rješenja koja nisu prijetnja održivosti. Okosnicu istraživanja predstavlja primjena alternativnih tehnika hlađenja i podmazivanja kao što su upotreba minimalnih količina SHIP-a, hlađenje komprimiranim hladnim zrakom, kriogeno hlađenje te kombinacija hladnog zraka i minimalnih količina SHIP-a. Planiraju se eksperimentalna istraživanja različitih postupaka obrade odvajanjem čestica uz primjenu konvencionalnih i alternativnih tehnika hlađenja te usporedba rezultata.
Ideja istraživanja je i izraditi inovativni proces direktnog recikliranja metalnih i/ili nemetalnih materijala kojima je istekao eksploatacijski vijek ili su nastali kao otpad u proizvodnji. Danas se uglavnom recikliranje metala odvija ponovnim taljenjem, a u ovom radu bi se osmislio proces direktnog recikliranja bez taljenja koristeći se principima velike plastične deformacije te postupcima toplog i hladnog valjanja i/ili istiskivanja. Planiraju se eksperimentalna istraživanja recikliranja metala te razvijanje matematičkih modela koji opisuju ponašanje svojstava poluproizvoda dobivenih novim procesom te njihova analiza, testiranje i verifikacija na eksperimentalnim podacima. Osmišljena oprema koristila bi se za proizvodnju materijala sa sitnozrnatom tj. nanokristalnom strukturom u svrhu poboljšanja mehaničkih svojstava materijala. Miješanjem metalnog otpada i nemetalnih materijala bi se istraživala mogućnost izrade kompozita.
Primjenom alternativnih vrsta hlađenja i recikliranjem odvojene čestice te njenim pretvaranjem u sirovinu grupa je svoju aktivnost usmjerila ka istraživanjima koja se odnose na održivu proizvodnju.