Računalna inteligencija za prepoznavanje i potporu ljudskih aktivnosti

Voditelj grupe

prof. dr. sc. Vladan Papić

Suradnici

prof. dr. sc. Josip Musić
izv. prof. dr. sc. Tea Marasović
izv. prof. dr. sc. Ivan Zoraja
dr. sc. Stanko Kružić
mag. ing. Toma Sikora

Opis područja istraživanja i specifičnih aktivnosti

  1. Detekcija i praćenje objekata
  2. Robotika
  3. Interakcija čovjeka i stroja
  4. Upravljanje i optimizacija
  5. Strojno učenje
  6. Biomehanika
  7. Virtualna i poboljšana stvarnost

Opis laboratorija i opreme

Grupa koristi tri laboratorija: Laboratorij za biomehaniku, automatiku i sustave, Laboratorij za ekspertne sustave, strojno učenje i obradu slika te Laboratorij za distribuirane sustave i programsko inženjerstvo. Laboratoriji su opremljeni s raznovrsnim uređajima za mjerenja u biomehanici (platforma sila, EMG, inercijalni senzori XSens) i prikupljanje slika (kamkorderi, 3D kamere i brze kamere…), kao i drugim uređajima za prikupljanje signala (Hololens 2, senzorska rukavica, akcelerometri, Kinect). Osim navedenog, laboratoriji su opremljeni i s nekoliko bespilotnih letjelica, mobilnim robotskim platformama (BlueROV2, Leo Rover, Mover6, M5ver 5), kompletima za robotiku (Arduino, NXT Mindstorm, Turtlebot) te više vrsta ugradbenih računala.

Kontakti s akademskim i drugim institucijama

  • Sveučilište u Splitu, Kineziološki fakultet (KIFST), Hrvatska
  • Sveučilište u Splitu, Prirodoslovno-matematički fakultet (PMFST), Hrvatska
  • Univerzitet Crne Gore, Elektrotehnički fakultet, Podgorica, Crna Gora
  • Univerza v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo i informatiku, Slovenija
  • Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Slovenija
  • University of Glasgow, Škotska, Ujedinjeno Kraljevstvo
  • Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU), Ústav robotiky a kybernetiky, Slovačka
  • Hochschule Bonn-Rhein-Sieg, Institute of Visual Computing, Njemačka
  • International Hellenic University (IHU), Solun, Grčka
  • Democritus University of Thrace (DUTH), Grčka
  • Institute of Robotics (IR-BAS) Bulgarian Academy of Sciences, Sofija, Bugarska
  • Grenoble-INP, Francuska
opis istraživanja

Računalna inteligencija za prepoznavanje i potporu ljudskih aktivnosti (RIPrePAkt)

Opis istraživanja za razdoblje od 5 godina

Istraživanja u okviru ovog projekta obuhvaćaju razvoj sustava za nadzor iz zraka temeljem analize slika iz zraka kao i razvoj algoritama računalnog vida i umjetne inteligencije koji za cilj imaju robusno praćenje, obilazak i prepoznavanje objekata od interesa s ciljem implementacije u različitim aplikacijama nadzora otvorenih i zatvorenih prostora. Na tu temu je prijavljen jedan bilateralni projekt s Grenoble – INP.

Za potrebe unaprjeđenja medicinskih postupaka (operacija i dijagnosticiranja) istraživat će se mogućnost fuzije različitih vizualnih sadržaja te iscrtavanja i poravnavanja sa stvarnim objektima na zajedničkome prikazu u proširenoj zbilji (I. Zoraja).

Nastavak istraživanja u području precizne poljoprivrede koja se temelje na uvođenu umjetne inteligencije i novih tehnologija (UAV, IoT…). Nabavljena je početna oprema (UAV s multispektralnom i termalnom kamerom) te uspostavljeni kontakti sa stručnjacima iz područja (Sveučilišni odjel za studije mora, Studij mediteranske poljoprivrede Sveučilišta u Splitu, IHU). Čekaju se rezultati evaluacije HRZZ projekta.

Za uspješnu realizaciju zadataka koji se provode ili se planiraju provoditi od posebne su važnosti istraživanja u području obrade digitalnih slika, robotike, strojnog učenja (prepoznavanje i klasifikacija) kao i formiranja sustava temeljenih na znanju.  Na temu primjene u robotici je prijavljen jedan bilateralni projekt sa Slovenijom (Univerza v Ljubljani). Posebna pažnja se posvećuje razvoju i implementaciji novih, inteligentnih sustava koji koriste duboke neuronske mreže za detekciju, klasifikaciju i raspoznavanje objekata te donošenje ispravnih odluka u nepoznatim okruženjima. Očekuje se intenziviranje istraživanja vezanog uz primjenu korištenja dronove u prevenciji požara i nadzoru opožarenih područja.