Aktivnosti grupe se realiziraju kroz 1 istraživački centar i 3 istraživačka laboratorija:
Istraživačka grupa održava nekoliko web portala vezana uz ova istraživačka područja: http://laris.fesb.hr, http://cipop.fesb.hr, http://wildfire.fesb.hr, http://vatra.fesb.hr.
Istraživačke aktivnosti grupe su koncentrirane kako na fundamentalna istraživanja, tako i na primijenjena istraživanja u nekoliko istraživačkih područja vezanih uz primjenu inteligentnih sustava i inteligentnih tehnologija u zaštiti okoliša. Ovakva integracija tehnologije i okoliša daje (umjetnu) ‘inteligenciju okoliša’ kao poseban slučaj komunikacijskog okružja nove generacije kod kojeg su aplikacije i servisi fokusirani na ‘korisniku’, a korisnik je sam okoliš kod kojeg se na taj način postiže veći stupanj zaštite i samozaštite.
U okviru ovih istraživanja prvi dio istraživanja na kojem je poseban naglasak je umjetna percepcija, opserveri prirodnih promjena i/ili pojava, primjena naprednih postupaka digitalne analize i razumijevanja slike te integraciji pojačane stvarnosti u opserverima okoliša. Pri tome će se posebni naglasak dati na suvremene metode dubokog učenja i pripreme podataka za proces učenja.
Drugi dio istraživanja odnosi se na područje primjene suvremenih postupaka umjetne i računske inteligencije u analizi satelitskih snimaka.
Treći dio istraživanja vezan je uz primjenu suvremenih ICT tehnologija u predviđanju rizika od požara raslinja, a vezan je uz H2020 projekt FirEUrisk. Naš dio istraživanja posebno se odnosi na razvoj novih postupaka određivanja poropagacijskog potencijala požara (FESB koordinira ovaj dio na razini cijelog projekta).
Četvrti dio istraživanja vezan je uz razvoj inteligentnih sustava vezanih uz prepoznavanje pažnje i usmjerenosti ljudskih operatera u sustavima nadzora i nadgledanja.
Peti dio istraživanja odnosi se na primjenu umjetne inteligencije u nutricionistički usmjerenoj gastronomiji kroz istraživanja ekspertnog načina odabira recepata po nutricionističkim značajkama uz primjenu kognitivnog vida.
Šesti dio istraživanja usmjeren je ka obradi i razumijevanju tekstova prirodnog jezika.