Grupa koristi tri laboratorija:
Vidovi suradnje uključuju uzajamne posjete i boravke, gostujuća predavanja i seminare, sudjelovanje u povjerenstvima za obranu doktorskih dizertacija, organizaciju konferencija i radionica, rad na zajedničkim projektima, te objavljivanje zajedničkih znanstvenih i stručnih radova.
Istraživati će se tehnologije za iskorištavanje sunčeve energije za proizvodnju električne energije, proizvodnju topline, te za proizvodnju vodika. Naglasak će biti na pravilno dimenzioniranje sustava za određene potrebe, te na razvoju algoritama za upravljanje sustavom.
Istraživati će se sprega dizalica topline sa sunčevim kolektorima, ali i s gorivnim člancima.
Također će se istraživati tehnika hlađenja fotonaponskih panela u cilju povećanja učinkovitosti fotonaponskih elektrana. Također će se raditi na razvoju hibridnih energetskih sustava baziranih na obnovljivim izvorima energije za primjenu u zgradama.
Istraživati će se sprega elektrolize vode s fotonaponskim sustavom, posebice rad elektrolizatora s promjenjivim ulazom struje.
Od tehnologija za primjenu vodika istraživati će se gorivni članci i primjena vodika u motorima s unutrašnjim izgaranjem. To će uključivati utjecaj radnih parametara na performanse i trajnost, njihovu optimizaciju, te razvoj odgovarajuće dijagnostike.
Istraživat će se radni procesi termoenergetskih i hibridnih postrojenja; vršit će se eksperimenti na motorima za vozila i energetskim sustavima na brodu i stacionarnim postrojenjima; analizirat će se efikasnosti na hibridnim sustavima; mjerit će se i analizirati ispušne emisije, bitni radni parametri energetskih sustava; vršit će se modeliranje sustava te simulacije u cilju dijagnostike stanja optimiranja procesa.
Usavršiti će se numerički model za simuliranje rada sustava koji se sastoji od fotonaponskih panela, vjetroturbine, elektrolizatora, spremišta vodika, baterija, gorivnih članaka, dizalice topline i solarnih termalnih kolektora.
Razraditi će se nekoliko strategija upravljanja autonomnim vodikovim sustavom.te napraviti algoritmi upravljanja.
Ispitati će se mogućnost direktnog spajanja elektrolizatora s fotonaponskim modulom odgovarajućeg napona i njegov rad s promjenjivim ulazom struje.
Ispitati će se temperaturni efekt na rad fotonaponskog kolektora. Pripremiti će se eksperimentalna postava modificirane fotonaponske elektrane sa demonstracijom različitih tehnika hlađenja (aktivnih i pasivnih), te će se provesti mjerenja i obraditi dobiveni rezultati.
Ispitivati će se i realizirati hibridni energetski sustavi za kućanstva.
Doprinijeti će se razvoju dijagnostike rada membranskih gorivnih članaka pomoću modela ekvivalentnih krugova primjenjivih na rezultate elektrokemijske impedancijske spektroskopije.
Razviti će se i eksperimentalno verificirati CFD model gorivnog članka s promjenjivim hlađenjem.
Primijeniti će se komercijalni CFD softwerski paket na rad dvotaktnih sporohodnih motora.
Ispitati će se sustavi kogeneracije s gorivnim člancima, motorima s unutrašnjim sagorijevanjem i dizalicama topline.
Dovršiti će se ispitni stol za ispitivanje motora SUI i postaviti mjerni instrumenti te podesiti svi relevantni parametri. Zatim će se organizirati prijenos i obrada podataka te vršiti analize bitnih parametara i određivanje radnih karakteristika. Vršiti će se razvoj i kalibracija modela, a tijekom treće godine vršit će se simuliranje te razvijati modeli za dijagnostiku i optimiranje sustava. Razvijati će se modeli različitih energetskih sustava, uključujući hibridne sustave i vršiti eksperimentiranje, kalibracije modela i verifikacije dobivenih rezultata.