Pametne okoline temeljene na IoT tehnologijama

Voditelj grupe

Perković
izv. prof. dr. sc. Toni Perković

Suradnici

prof. dr. sc. Joško Radić
prof. dr. sc. Maja Štula
mag. ing. Josip Šabić
mag. ing. Marija Zorić

Opis područja istraživanja i specifičnih aktivnosti

  1. Mrežne tehnologije
  2. Bežične mreže
  3. Internet of Things
  4. Strojno učenje
  5. Mobilni Internet
  6. Obradba signala
  7. Sigurnost mreža i sustava
  8. Računalna forenzika
  9. Bežične senzorske mreže
  10. Komunikacijski sustavi
  11. Podatkovna analitika
  12. Duboko učenje
  13. Računarstvo u oblaku
  14. Bioinformatika

Opis laboratorija i opreme

Istraživačka grupa uspostavila je Laboratorij za RFID tehnologiju koji je opremljen različitim HF i UHF RFID čitačima, HF i UHF generatorima signala, spektralnim analizatorom i sustavima softverski definiranog radija (SDR), digitalnim osciloskopom, osobnim i prijenosnim računalima, senzorskim sustavima koji se temelje na Arduino tehnologiji, i sustavima koji se temelje na LPWAN tehnologiji (LoRaWAN, NB-IoT, Sigfox). Laboratorij raspolaže 3D print opremom kao i sustavom za izradu tiskanih pločica. Istraživačka grupa je nabavila i Nvidia T1000 GPU za razvoj modela dubokog učenja nad različitim izvorima podataka.

Kontakti s akademskim i drugim institucijama

  • Eidgenössische Technische Hochschule (ETH), Zürich, Švicarska
  • University of Kent, Ujedinjeno Kraljevstvo
  • Università del Salento, Italija
  • Aalborg Universitet, Danska
  • Università degli Studi dell’Aquila, Italija
  • Università degli Studi di Cagliari, Italija
  • Universidade Federal do Piauí (UFPI), Brazil
  • Instituto Nacional de Telecomunicações (INATEL), Santa Rita do Sapucaí, Brazil
opis istraživanja

Pametne okoline temeljene na na IoT tehnologijama (IoT²PO)

Opis istraživanja za razdoblje od 5 godina

Istraživanje obuhvaćaju područja IoT tehnologija, sustava i aplikacija. Istraživanja će uključiti napredne tehnologije senzorskih mreža kao i njihovu energetsku učinkovitosti, te napredne tehnike za povećanje pouzdanosti i propusnosti u RFID sustavima.

Istraživanje u području Internet of Things (IoT) je usmjereno prema traženju energetski efikasnih rješenja za senzorske sustave kojima je cilj smanjiti potrošnju, a time povećati životni vijek većinom baterijski napajanih uređaja. Pri tome će se intenzivno testirati komercijalna IoT rješenja kao i napredni IoT prototipovi koji se temelje na Low Power Wide Area tehnologijama (npr. LoRaWAN) kao i Bluetooth Low Energy (BLE) tehnologiji. Planiraju se razviti modeli temeljeni na tehnikama dubinskog i strojnog učenja na osnovu kojih se mogu precizno detektirati promjene u okolini, kao što je zauzeće parking mjesta ili promjene vlažnosti tla. Pri tome će se staviti naglasak na razvoj energetski efikasnih softverskih i hardverskih rješenja koja bi kao posljedica rezultirali smanjenjem cijene senzorskog uređaja. Imajući to u vidu, naglasak će se staviti na razvoj autonomnog IoT uređaja.

Istraživanje metoda koje omogućavaju povećanje brzine prijenosa u pasivnim RFID tehnologijama i razvoj IoT arhitektura se može podijeliti u tri faze. Prva faza uključuje simulaciju pasivnog RFID taga s mogućnošću ispitivanja svojstava višerazinskih modulacijskih postupaka uz primjenu odgovarajućeg kodiranja. Također, u okviru prve faze istražiti će se performanse bistatičkih komunikacijskih sustava na modelima za simulaciju sustava koji su do sada razvijeni. Korištenjem postojeće i nabavkom nove opreme planira se niz mjerenja s ciljem karakterizacije performansi IoT arhitektura. Druga faza bi uključila razvoj kodova za višerazinsku modulaciju u pasivnoj RFID tehnologiji. Treća faza bi uključivala razvoj prototipa pasivnog taga s višerazinskom modulacijom i ispitivanje svojstava u realnim uvjetima uz primjenu odgovarajućeg kodiranja.

Istraživanja u području dubokog učenja, računarstva u oblaku i podatkovne analitike će uključivati povezivanje sva tri područja u svrhu razvoja modela nad raznorodnim i velikim izvorima podataka. Područje bioinformatike je područje istraživanja doktorske disertacije u kojem će se metode dubokog učenja kao i računalni resursi visokih performansi koristiti za razvoj novih i unaprjeđenje postojećih metoda u području bioinformatika.