Napredne mrežne tehnologije i sustavi

Voditelj grupe

prof. dr. sc. Dinko Begušić

Suradnici

prof. dr. sc. Mario Čagalj
izv. prof. dr. sc. Josip Lörincz
mag. ing. Katarina Radoš

Opis područja istraživanja i specifičnih aktivnosti

  1. Mrežne tehnologije
  2. Bežične mreže
  3. Optičke mreže
  4. Internet of Things
  5. Mobilni Internet
  6. Obradba informacije
  7. Digitalna obradba signala
  8. Metode strojnog učenja
  9. Sigurnost mreža i sustava
  10. Komunikacijski softver
  11. Energetski učinkovite mrežne tehnologije
  12. Određivanje položaja u bežičnim mrežama
  13. Bežične senzorske mreže
  14. Sinkronizacija u komunikacijskim mrežama
  15. Razvoj usluga temeljenih na komunikacijskim mrežama
  16. Kvaliteta usluge u komunikacijskim mrežama
  17. Sustavi virtualne stvarnosti
  18. Kognitivne mreže
  19. Softverski definirane mreže
  20. Virtualizacija mrežnih funkcija
  21. Računarstvo u oblaku
  22. Satelitski komunikacijski sustavi (GNSS)

Opis laboratorija i opreme

Istraživačka grupa uspostavila je:

  • Laboratorij za napredne mrežne tehnologije
  • Laboratorij za mrežnu sigurnost i sigurnost sustava
  • Laboratorij za digitalnu obradbu signala.

Laboratorij za napredne mrežne tehnologije opremljen je osobnim i prijenosnim računalima, komunikacijskim mrežnim uređajima uključujući usmjernike, preklopnike i pristupne točke WLAN mreže (IEEE 802.11b/g/n/ac), uređajima softverski definiranog radija, optičkim reflektometrom, optičkim mjeračem gušenja, digitalnim osciloskopom za područe do 2.5 GHz te vektorskim generatorom signala.

Laboratorij za digitalnu obradbu signala opremljen je osobnim i prijenosnim računalima, te sustavima LabView i MATLAB. 

Laboratorij za mrežnu sigurnost i sigurnost sustava opremljen je sustavima Arduino i sustavima LoRaWAN.

Istraživačka grupa je suosnivač zajedničkog istraživačkog laboratorija s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla koji je opremljen računalnim poslužiteljskim sustavom i modelom bazne postaje.

Kontakti s akademskim i drugim institucijama

  • Politecnico di Milano, Italija
  • Eidgenössische Technische Hochschule (ETH), Zürich, Švicarska
  • University of Alabama, Birmingham, SAD
  • University of Surrey, Ujedinjeno Kraljevstvo
  • Università degli Studi di Perugia, Italija
  • Università degli Studi di Roma “La Sapienza”, Italija
  • Università del Salento, Italija
  • Technische Universität Graz, Austrija
  • Technische Universität Wien, Austrija
  • Ericsson Nikola Tesla, Hrvatska
opis istraživanja

Napredne mrežne tehnologije i sustavi (NMTS)

Opis istraživanja za razdoblje od 5 godina

Istraživanja obuhvaćaju područje mrežnih tehnologija, sustava i aplikacija. Posebno će obuhvatiti tehnologije naprednih heterogenih mreža, tehnologije sigurnosti mreža i sustava, tehnologije senzorskih mreža, tehnologije poboljšanja energetske učinkovitosti mreža i sustava, tehnologije određivanja lokacije u mrežama i usluge temeljene na lokaciji. Istraživanja će posebice obuhvatiti napredne tehnologije pristupa za bežične komunikacijske mreže, napredne tehnike i algoritme obrade signala u svrhu modeliranja kanala i potiskivanja impulsnog šuma, napredne tehnike sinkronizacije u bežičnim mrežama, napredne tehnike inicijalizacije velikog broja uređaja primjenom svjetlosnog signala, napredne tehnologije senzorskih mreža, napredne tehnike za povećanje energetske učinkovitosti bežičnih komunikacijskih mreža i napredne tehnike detekcije i potiskivanja interferencija u GNSS sustavima.

Istraživanja u području modeliranja kanala i metoda potiskivanja šuma i interferencije usmjerit će se prvenstveno rješenjima za mreže 5G/B5G, WLAN i GNSS sustava. Posebice će se istraživanje usmjeriti na napredne tehnike za sustave sustave LTE i nove tehnike 5G i B5G. Istraživanja će uključujući kognitivne i energetski učinkovite metode korištenja radiofrekvencijskog spektra, napredne metode sinkronizacije, te metode procjene kvalitete usluge (QoS) i kvalitete korisničkog iskustva (QoE).

Istraživanje u području sigurnosti sustava je usmjereno problematici privatnosti korisnika u modernim mobilnim mrežama kao i problematici razvoja i analize efikasnih komunikacijskih i sigurnosnih protokola u kontekstu Internet-of-Things (IoT) sustava. U kontekstu prve teme, poseban naglasak će se staviti na problematiku lokacijske privatnosti. Planira se razviti odgovarajuće analitičke modele za WiFi mreže na osnovu kojih možemo precizno procjeniti razinu ugroze lokacijske privatnosti korisnika te mreže. U okviru istraživanja IoT sustava, planira se razvoj autonomnih mreža osjetila  kao i senzorske mreže temeljene na LoRa komunikacijskom protokolu. Pri tome će se poseban naglasak staviti na razvoj energetski efikasnih komunikacijskih protokola koji će omogućiti dug radni vijek baterijski napajane mreže.

Istraživanje u području poboljšanja energetske učinkovitosti komunikacijskih mreža će bit posebno usmjerena na analizu utjecaja rastućeg prometa i broja korisnika na energetsku učinkovitost 5G mreža. Također će se istraživati primjena algoritama umjetne inteligencije za optimizaciju raspodjele radio resursa u mobilnim mrežama sa ciljem poboljšanja energetske učinkovitosti mreže.