Računalni vid i obrada biosignala

Voditelj grupe

prof. dr. sc. Mirjana Bonković

Suradnici

prof. dr. sc. Mojmil Cecić
prof. dr. sc. Tamara Grujić
izv. prof. dr. sc. Ana Kuzmanić Skelin
izv. prof. dr. sc. Ivo Stančić

Opis područja istraživanja i specifičnih aktivnosti

  1. Razvoj i implementacija senzora i mjernih sustava za izmjeru antropometrijskih parametara i bioelektričnih signala
  2. Razvoj naprednih algoritama i sustava za klasifikaciju bio signala
  3. Razvoj naprednih algoritama za klasifikaciju nebalansiranih podataka
  4. Razvoj sustava za inteligentno praćenje vizualnog ponašanja
  5. Razvoj nosivih senzora za praćenje parametara respiracijskog sustava
  6. Razvoj nosivih senzora za praćenje parametara gibanja s ciljem procjene uspješnosti rehabilitacijskih postupaka
  7. Razvoj algoritama za inteligentno upravljanje vidom (mobilni roboti i letjelice)
  8. Razvoj naprednih algoritama za poboljšavanje kvalitete slike (superrezolucija)
  9. Razvoj i primjena algoritama za 3D modeliranje i vizualizaciju
  10. Razvoj algoritama za staganografiju
  11. Razvoj i implementacija naprednih optoelektronickih senzora

Opis laboratorija i opreme

Svoje aktivnosti grupa ostvaruje radom u dva laboratorija: Laboratorij za mobilnu robotiku i vođenje vidom, te Laboratorij za 3D modeliranje i vizualizaciju. Laboratoriji su opremljeni s raznovrsnim uređajima za mjerenja biosignala (EMG, inercijalni senzori XSens) i prikupljanje slika (standardi kamkorderi, 3D kamere i brze kamere), kao i drugim uređajima za prikupljanje signala (3D skener, Leap Motion, akcelerometri, Kinect). Osim navedenog laboratoriji su opremljeni i s nekoliko bespilotnih letjelica, mobilnim robotskim platformama, kompletima za robotiku (Arduino, NXT Mindstorm, AlphaBot) te više vrsta ugradbenih računala za primjenu u robotici.

Kontakti s akademskim i drugim institucijama

  • Eastern Macedonia and Thrace Institute of Technology (EMaTTech), Department of Computer & Informatics Engineering, Drama, Grčka
  • Bulgarian Academy of Science/Institute of Robotics, Sofija, Bugarska
  • Univerza v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo in informatiko, Ljubljana, Slovenija
  • Sveučilište u Dubrovniku, Fakultet elektrotehnike i primijenjenog računarstva, Hrvatska
  • Sveučilište u Splitu, Medicinski fakultet (MEFST), Hrvatska
  • Sveučilište u Splitu, Pomorski fakultet (PFST), Hrvatska
  • Klinički bolnički centar Split, Hrvatska
  • Udruga za robotiku
  • Udruga za automatiku i biomehaniku
  • Zajednica za tehničku kulturu
  • Hrvatski robotički savez
opis istraživanja

Inteligentne metode za obradu biosignala i okruženja (IMEOBIO)

Opis istraživanja za razdoblje od 5 godina

Predmet interesa projektne grupe vezan je za različite aspekte funkcionalnosti sustava za bioidentifikaciju (osobe ili aktivnosti) te identifikaciju/vizualizaciju okruženja realiziranih korištenjem različitih vrsta senzora koji uključuju video zapis, ali i senzore kao što su akcelerometri, 3D skeneri, magnetometri, IR senzori i sl. Obzirom na to da se interes grupe dijelom usmjeren prema bioelektričnim podacima dobivenim primjerice, temeljem EEGa, akcelerometara i/ili fonopneumogranma iz kojih se mogu izvući snažne značajke individualnosti, očekuje se da će teoretski okvir osigurati napredne metode strojnog učenja. U periodu koji slijedi očekuje se da će se veća pažnja posvetiti prikupljanju i analizi parametara gibanja dijelova ljudskog tijela s ciljem procjene rehabilitacijskih učinaka.

Određeni skup aktivnosti bit će usmjeren na upravljanje mobilnim robotima/plovilima/letjelicama i to u području primjene u poljoprivredi. Predmet istraživanja vezan je za razvoj AI algoritama upravljanja mobilnim robotom, ali isto tako i na vizualizacijskim tehnikama proširene stvarnosti kojim se olakšava zadatak kada upravljanje nije potpuno autonomno.

Treća grupa aktivnosti obuhvaća različite postupke 3D modeliranja i virtualizacije koji osiguravaju veću dopadljivost i upotrebljivost rješenja osiguranih visokotehnološkim senzorima kao što su 3D laserski skeneri i 3D kamere. Takve aktivnosti sve se više koriste u restauraciji arheoloških nalazišta, dokumentaciji postojećih faza izgradnje/iskopa, dokumentaciji kulturne baštine, opremanju i izgradnji broda i sl..  3D lasersko skeniranje, iako relativno nova tehnologija mjerenja, nametnulo se kao novi tehnološki  standard budući da omogućuje izrazito precizna optička mjerenja i modeliranja složenih objekata i okružja. Svrha istraživačkih aktivnosti je primjena tehnologije 3D laserskog skeniranja na razvoj inovativnih sadržaja sa komercijalnom i znanstvenom namjenom. Konkretno, to bi mogli biti precizni fotorealistični 3D modela i primjene najnovijih saznanja s područja 3D mjerenja, modeliranja i virtualizacije.