U Laboratoriju za industrijsko inženjerstvo i Laboratoriju za mjerenje dimenzija, oblika i položaja nalazi se sljedeća oprema koja služi za održavanje nastave i znanstvena istraživanja:
Nastavit će se istraživanje suvremenih organizacijskih načela „Lean, Green and Digital management“ i studija slučaja iz poduzeća s kojima postoji suradnja.
Nastavit će se razvoj i integracija konfiguratora proizvoda u ERP (engl. Enterprise Resource Planning) sustav, tako da kupac preko Web sučelja može sam definirati željeni proizvod, te kao povratnu informaciju dobiti cijeli niz relevantnih informacija o proizvodu, roku isporuke, dostavi i ugradnji. Konfigurator bi trebao biti integriran sa sustavom za praćenje i upravljanje montažom mjenjačkih kutija.
Jedan od najvažnijih ciljeva je daljnji razvoj Learning Factory na FESB-u prilagođene hrvatskim potrebama, po uzoru na vodeće laboratorije u Europskoj uniji. Time bi se studentima FESB-a omogućilo stjecanje praktičnog iskustva o procesima i radu u realnom okruženju. Također, jedan od ciljeva je i mogućnost privlačenja zaposlenika iz realnog sektora na edukaciju za primjenu načela „Lean, Green and Digital management“ te koncepata vezanih uz novu industrijsku platformu – Industriju 4.0/5.0.
Jedan od ključnih elemenata Learning Factory je Inteligentna montažna linija koja će, osim za obrazovanje studenata iz područja Lean managementa, služiti i za demonstraciju koncepta Industrije 4.0/5.0. Elementi koji to djelomično omogućuju su automatizirana robotska ruka za montažu, industrijski RFID sustav za praćenje proizvodnje te posebno razvijen senzorski sustavi za praćenje proizvodnje i skladišta. Planirana je automatizacija procesa „uskih grla“ na montažnoj liniji mjenjačke kutije primjenom elektromehaničkih elemenata.
U narednom razdoblju istraživat će se mogućnosti i prednosti korištenja digitalnih blizanaca kao jednog od važnih segmenata Industrije 4.0/5.0. Razvijat će se okruženje za jednostavno modeliranje i simulaciju montažnih procesa (pomoću Tecnomatix softvera), brzu izradu digitalnih blizanaca te njihovo testiranje u stvarnim montažnim procesima (koristeći se dostupnim IoT platformama poput Arduino platforme, senzorima, aktuatorima, automatski upravljanim vozilom, robotom te ostalom laboratorijskom opremom). Ovo istraživanje će se također usmjeriti na optimizacije modeliranih procesa montaže, s ciljem integracije novih razvijenih algoritama u digitalne blizance. Po završetku istraživanja uspoređivat će se rezultati simulacija s podacima iz stvarnih montažnih procesa i izvršiti validacija digitalnih blizanaca.