Kolaboracija LST-1 koja je dizajnirala, konstruirala i instalirala prvi teleskop budućeg opservatorija CTA odlučila je podijeliti s javnosti važno postignuće u procesu testiranja i puštanja u rad nove generacije teleskopa gama zraka Ova animacija ne pokazuje novi znanstveni rezultat.
Poznato je da Crab pulsar emitira pulsne gama zrake, ali pokazuje da je nakon gotovo 10 godina predanog rada na dizajniranju, optimizaciji parametara i izgradnji, grupa od 200 znanstvenika iz Brazila, Bugarske , Francuska, Njemačka, Indija, Italija, Japan, Poljska, Španjolska Švicarska i Hrvatske, uspjela izgraditi teleskop koji ima zahtijevane performanse, Ovaj animacija, koji LST kolaboracija dijeli s javnošću, iskaz je našeg uzbuđenja i olakšanja, jer je smo sami napravili jedinstveni instrument kojeg ne možete naručiti i kupiti kao npr. neku luksuznu jahtu 🙂.
Elegantni teleskop čiji je promjer reflektora 23 m, masa 100 tona a ukupna visina 45 m, dizajnirali su i napravili članovi kolaboracije s ciljem otvaranja novog prozora za promatranje svemira kroz koji ćemo opažati najsilovitije procese u svemiru te uzimati slike “kozmičke akceleratore” koji ubrzavaju čestice do energije koje su i milijune puta veće od energija koje postiži akceleratora napravljeni u laboratorijima.
Cijena teleskopa LST-1 je oko 10 milijuna eura, a izmjereni podaci prikazanu u ovoj animaciji jasno pokazuju da smo posao napravili kako treba, izgradili funkcionalan instrument s performansama kakve su bile planirane.
Hrvatski znanstvenici iz Rijeke, Zagreba, Osijeka i Splita također su dio ovog znanstvenog pothvata, naš financijski doprinos je skroman, no naša je grupa dizajnirala, izgradila i instalirala sustav za precizno mjerenje i korekciju usmjerenosti teleskopa te je također pridonijela optimizaciji parametara dizajna pomoću Monte Carlo simulacija. Bez značajnog financijskog i znanstvenog doprinosa, Japana, Španjolske, Njemačke, Italije i Francuske ovaj znanstveni pothvat ne bi bio moguć.