Digitalna Dalmacija u gostima na najjačem hrvatskom startup natjecanju

Prošlog je tjedna održan Nuqleus Demo Day na kojem su svoje projekte predstavili startupi iz prve generacije ovog DeepTech inkubatora sa zagrebačkog FER-a, a na čiji se poziv za sudjelovanjem odazvala Digitalna Dalmacija te gostovala s jednim od svojih uspješnih startupa.

 

 

Inače, Nuqleus je startup inkubator pokrenut u suradnji s Fakultetom elektrotehnike i računarstva (FER), a usredotočen je na razvoj startupa kroz 3 faze programa te njihovo plasiranje na tržište. Na Demo Dayu, startupi iz Nuqleusovog programa pred vrhunskih su žirijem prezentirali svoje projekte, a pozvani su i prepoznati startup inkubatori iz drugih dijelova Hrvatske.

Digitalna Dalmacija je tako odabrana kao jedan od samo dva studentska poduzetnička programa koji su gostovali na ovom prestižnom događaju. Ovo priznanje potvrđuje izvrsnost i visoku kvalitetu programa Studentski poduzetnički projekti koje provode u suradnji sa splitskim FESB-om. Poziv je opravdan odličnim nastupom studentskog tima developAAR, koji se iskazao u prvog generaciji Studentskih Poduzetničkih Projekata, a svojom je efektnom prezentacijom i odličnim nastupom ravnopravno konkurirao zagrebačkim timovima i ponosno pokazao uspješnu startup priču s juga Lijepe Naše.
Također, tim je izazvao veliki interes žirija koji je kroz svoja pitanja ovim mladim fesbovcima dao brojne savjete i sugestije za daljnji napredak njihovog projekta čime je ovaj posjet bio na obostrano zadovoljstvo.

DevelopAAR je projekt koji želi korištenjem zvuka i tehnologije proširene stvarnosti obogatiti doživljaj pojedinih prostora. Članovi tima su Klara Bruna Tomić, Matej Vuko, Marino Jurić i njihov mentor izv. prof. dr. sc. Marjan Sikora. Ovi su se mladi fesbovci prijavili na prvu generaciju Studentskih poduzetničkih projekata, potom i na StartIT akademiju, a nedavno su otvorili i vlastitu tvrtku. Sada svoju ideju predstavljaju i van granica Splita i konkurentni su gdje god se pojave.

Prije samog pitchanja održana je i panel rasprava “Prošlost, sadašnjost i budućnost hrvatskog startup ekosustava” na kojem su sudjelovali članovi žirija Alan Sumina (Nanobit), Luka Abrus (Five), Izabel Jelenić (Infobip) i prof. Dubravko Babić (FER, Eridan). Na samom Demo Dayu aktivno su sudjelovali i Jakob Gajšek, voditelj Ljubljanskog univerzitetnog inkubatora (LUI) te Igor S. Pandžić, profesor na FER-u i suosnivač tvrtke Visage Technologies koji je ispričao kako je na temelju znanstvenih istraživanja nastala tvrtka koja danas broji više od 150 zaposlenika.

Sigurno nije bilo lako izaći pred ovakav žiri i predstaviti im svoju ideju, ali predstavnica projekta, Klara Bruna Tomić na brojnim je edukacijama Digitalne Dalmacije usavršila pitchanje ideje te to odrađuje s lakoćom i pred najzahtjevnijim žirijem poput ovog. Kada u sred Zagreba prezentaciju započnete sa slikom Peristila i zvukom obraćanja cara Dioklecijana publici, znate da je puna pozornost na vama, a očekivanja velika.

“Drago nam je da smo jednom mladom timu iz Splita omogućili da odmjeri snage u natjecanju sa zagrebačkim timovima proizišlim iz devetomjesečnog programa DeepTech inkubatora Nuqleus. Kvaliteta ideje i prezentacije pokazali su da projekt Studentski poduzetnički projekti kojeg Digitalna Dalmacija provodi već drugu godinu za redom sa splitskim FESB-om, ne samo da ima smisla, nego je nešto čime Split drži korak s prijestolnicom i punom jačom startup scenom u Zagrebu”– izjavio je Damir Brčić voditelj Digitalne Dalmacije.

Suradnja Digitalne Dalmacije i FESB-a – fakulteta koji je izvor stručnjaka koji imaju potencijal pretvoriti svoje ideje u startupe, igra ključnu ulogu u jačanju poduzetništva. Ovakva vrsta suradnje uspješno se ostvaruje kroz Studentske poduzetničke projekte, koji su dio sveobuhvatnog pristupa Digitalne Dalmacije u izgradnji startup ekosustava.

Osim što potiče poduzetnički duh među mladima, ima šire pozitivne učinke na jačanje poduzetničke kulture i stvaranje novih prilika za gospodarski napredak.

Matija Srbić, voditelj Nuqleusa podijelio je svoj doživljaj Demo Daya: „Vidim da uspijevamo povezivati sve dionike startup ekosustava kako bi on mogao funkcionirati. Tu imamo i fakultete, industriju, startupe, VC fondove i inkubatore iz drugih gradova. Mi smo zadovoljni, timovi i gosti također tako da vjerujem da je uspješno prošlo.

Matija nam je otkrio kako Nuqleus planira još Intenzivnije povezivanje s drugim inkubatorima kako bi vidjeli na koje sve načine mogu surađivati. Također nam je najavio i planove za iduću godinu, a to je organizacija hibridnog programa u koji će se moći uključiti i timovi iz drugih inkubatora i imati pristup Nuqleusovim mentorima te se educirati kroz njihov program.

Gostovanje Digitalne Dalmacije u Zagrebu potvrdilo je stav da o poduzetništvu, pogotovo studentskom, nije dovoljno samo pričati nego treba sustavno raditi na poticanju i proizvodnji studentskih startup timova, kao podlozi za rast lokalne startup scene u cjelini.

Kroz aktivno dijeljenje ideja, znanja, podrške i savjeta mentora, gradimo priču koja omogućava svima, bez obzira na njihovu lokaciju – bilo da se nalaze u Zagrebu, Splitu ili bilo kojem drugom gradu – da se mogu razvijati i uspjeti.

Kategorije